Během letních prázdnin expedujeme zboží pouze 1 x týdně. Děkujeme za pochopení.

Velikonoce

Musím přiznat, že Velikonoce nejsou mým nejoblíbenějším svátkem. Jako malé holce mi přišlo nespravedlivé, že nemohu chodit hodovat a jako dospělá jsem volné Velikonoční pondělí trávila spíš výlety s kamarády. Letos se na Velikonoce docela těším. Teplé počasí mě naladilo, takže už od začátku dubna mám doma celou jarní nabídku zahradnictví (od sedmikrásek po tulipány), díky stříhání ovocných stromů mám i plné vázy větviček, takže k velikonočnímu dekoru stačilo načerpat jen trochu inspirace.

K získávání inspirace jsem přistoupila opravdu zodpovědně. Letos mám totiž povinnosti ke čtenářům svého blogu :-)))) a tímto zdravím Marťu - první nadšenou čtenářku našich blogo článků. Popravdě, mám hlavně povinnost vytvořit zábavný program pro svou dceru. Tu překvapivě veškeré velikonoční přípravy nadchly, takže jistě chápete, že to letos budou úžasné Velikonoce, jejichž přípravu nepodcením ;-)

Velikonoční přípravy

Letos jsem navštívila dvě krásné akce spojené s jarem a Velikonocemi. Jako první jsem absolvovala mini jarmark v Levíně, což je malinká vesnička (správně městys) kousek od Úštěku (půvabné město ležící na rozhraní CHKO České Středohoří a Kokořínsko). Pokud nesnášíte davy lidí, ale máte rádi atmosféru trhů, tohle je tip pro Vás na příští rok. Na malebném náměstíčku bylo pár stánků, v nichž jasně vedla keramika. Levín byl totiž v minulosti významným centrem keramické výroby, a to díky kvalitnímu jílu, který se v okolí nachází. Více o historii a obnově hrnčířské tradice se dočtete na stránkách LEVÍNSKÁ KERAMIKA. Děti mohly malovat na keramická zvířátka a vajíčka. Tenhle nápad mě potěšil, protože pomalované keramické drobnosti vypadají moc hezky. Celou akci máte jako na dlani, když vyjdete k místní zvonici - výhledem se můžete pokochat, alespoň zprostředkovaně:

Tento víkend jsme jely jen o pár kilometrů dál, a to do známějších Zubrnic. Skanzen Zubrnice připravil akci s názvem "Jaro na vsi" a návštěva stála za to. V roubených a hrázděných chalupách se pekly buchty, koláče a jidáše, hrálo se divadlo pro děti, stánky nabízely tradiční výrobky jako medovinu, sejkory a samozřejmě spousty ručně vyráběných dekorací do domácnosti. V jednom ze stánků mě nadchly velikonoční perníčky, takže naše neděle patřila pečení a zdobení. Výsledek posuďte sami a přihlédněte prosím k tomu, že se vším pomáhala dvouletá holčička.

Bohužel, stejně jako u Vánoc, jsou svátky spojeny s úklidem. Inspirativní výlety mám za sebou a teď mě čeká už jen tradiční mytí oken a pečení bochánku. Naštěstí po úklidu následuje dekorování, a to já prostě miluju....

 

VELIKONOČNÍ DEKORACE

Klasikou jsou malovaná vajíčka, kterými jsou obdarováváni hodovníci. Pokud jste na tom jako já, vajíčka pro hodovníky zvládnete obarvit pomocí šťávy z červené řepy nebo zelí - ty obarví bezpečně (s cibulovými slupkami už tak dobrou zkušenost nemám) a navíc červená vajíčka byla prý nejkrásnější, proto vzniklo pojmenování kraslice. Zdobené kraslice na ozdobu jsem zbaběle koupila v Zubrnicích, protože vypadají dokonale. Vím, že můj výtvor se jim ani nepřiblíží, ale stejně jako perníčky budeme příští neděli ještě zdobit (o tento výtvor můžete být ochuzeni, věřte mi :-)).

Příchod jara je spojen s probuzením přírody, takže s dekorací v podobě květin a hlavně cibulovin neuděláte chybu. Do vázy dejte větve, které ozdobíte perníčky s velikonočními motivy a máte vyhráno. O Velikonoce nesmí chybět domácí bochánek a pečená nádivka. Vše podtrhněte barevným textilem, který se k těmto svátkům jednoznačně hodí. Pokud se bojíte, aby vás nepokakal beránek, pořiďte si nový ubrus na sváteční stůl - máme dokonalé puntíkované běhouny, které si zamilujete.

Doufám, že si Velikonoce užijete. Já budu další vývoj našich příprav sdílet na Instagramu a budeme moc rády, když se i Vy s námi podělíte o své velikonoční zážitky.

Krásné Velikonoce

Petra F.

stylovka_logo_02_02